SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet Eğitim Treni Sivas´a geldi...

Cumhuriyet Eğitim Treni Sivas´a geldi...

Kayseri Özel Tekden Koleji ve Devlet Demiryolları işbirliği ile Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 93. yıl dönümü ve Gazi Mustafa Kemal´in anısına hazırlanan Cumhuriyet Eğitim Treni Sivas’a geldi. 264 öğrenci ile Sivas Tren Garı’na gelen Cumhuriyet Eğitim Treni’ni kardeş okul Sivas Mevlana Ortaokulu öğretmen, öğrenci ve idarecileri karşıladı.

Karşılama programının ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı tarihi Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi binası bahçesinde tören düzenlendi. Programa Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Kayseri Tekden Koleji Okul Müdürü Göksel Orhan, Mevlana Ortaokulu Müdürü Nadi Aksoy, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Kayseri Özel Tekden Koleji öğrencileri programda ilk olarak Cumhuriyet konulu şiirler okudu. Daha sonra ise 4 Eylül Sivas Kongresi ve milli mücadele dönemini konu alan tiyatro oyununu sahneledi.

Törende konuşan Özel Tekden Koleji Okul Müdürü Göksel Orhan, “Kayseri’den Cumhuriyet Eğitim Treni ile birlikte 264 öğrencimizle Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas’a geldik. Cumhuriyet Haftası dolayısıyla Tekden Koleji olarak Cumhuriyet Bayramımızı Sivas’ta kutlamak istedik. Cumhuriyet Eğitim Treni etkinliğimizin bu yıl 9’uncusunu düzenliyoruz. 5’inci sınıf öğrencilerimizle bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Trende Sivas’a gelirken öğrencilerimize Cumhuriyetin ilanının nasıl yapıldığını ve kongre ile ilgili bilgileri aktarıyoruz. Amacımız sadece gezi değil öğrencilerimize bu konuda bilgiler aktarmak ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmalarını sağlamak” Dedi.

Orhan, kendilerine destek veren Sivas Valiliği, Belediye Başkanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.  

Kardeş okul Mevlana Ortaokulu Müdürü Nadi Aksoy ise “Mevlana Ortaokulu olarak Tekden Koleji’ni Sivas’ta ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Her yıl Cumhuriyet Bayramı’ndan bir gün önce bize ayrı bir bayram yaşatıyorlar. Öğrencilerimiz birbirleriyle tanışıyor ve kaynaşıyorlar. Bu gelişler karşılıklı. Geçen yıl da biz Tekden Koleji’ni okul olarak ziyaret ettik ve bizleri orada ağırladılar. Faydalı bir eğitim ve kültür hizmetidir.” İfadelerini kullandı.

Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ise öğrenmenin en etkili yöntemlerinden birisinin de gezerek ve görerek öğrenmek olduğunun belirterek, tüm okulların kendilerine farklı şehirlerden kardeş okullar bularak benzer etkinlikler gerçekleştirmesini istedi.

Altınsoy, şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyetimizin kuruluşunun yıldönümünde Kayseri Tekden Koleji ile Sivas Mevlana Ortaokulumuzun beraber gerçekleştirmiş oldukları bu etkinlikten dolayı her iki okulumuzu da kutluyorum. Bir farkındalık oluşturmak, değerler eğitimi yaratmak adına böyle bir çalışmayı yapıyorlar. Cumhuriyetimizin kurulduğu sultan şehrimize, Selçuklu şehrimize geliyorlar ve burada bu süreci yaşıyorlar. Öğretmenlerimiz de öğrencilerimize Cumhuriyet ve Cumhuriyetimizin değerleri ile ilgili konuları anlatıyorlar. Ben kendilerine teşekkür ediyor, buradan diğer okullarımıza da sesleniyorum; tüm okullarımız diğer şehirlerden kendilerine birer tane kardeş okul bulsunlar. Böyle karşılıklı kültür alışverişi ve geziler yapsınlar. Öğrenmenin en etkili yöntemlerinden birisi de gezerek, görerek öğrenmektir. Bu şekilde bir etkinlik gerçekleştirmelerini de ben okullarımıza tavsiye ediyorum. Bu anlamlı ve güzel organizasyonunda tüm emeği geçenlere de teşekkür ediyorum.”

 

Altınsoy, programın sonunda Kayseri Tekden Koleji Okul Müdürü Göksel Orhan, Mevlana Ortaokulu Müdürü Nadi Aksoy öğretmen ve öğrencilerle birlikte Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

27-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-201627-10-2016

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.