SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ahmet Kutsi Tecer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi, “Burası Düşler Diyarı” adlı şiir şöleni düzenledi.

Ahmet Kutsi Tecer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi, “Burası Düşler Diyarı” adlı şiir şöleni düzenledi.

Ahmet Kutsi Tecer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi, “Burası Düşler Diyarı” adlı şiir şöleni düzenledi. Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa Sivas Valisi Davut Gül, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Dursun Yıldırım, Şube Müdürümüz Anakız Yörük, Okul Müdürü Enver Yıldız, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını Okul Müdürü Enver Yıldız yaptı. Yıldız’ın konuşmasının ardından okul tanıtım videosu gösterime sunuldu. Daha sonra bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, “Şairler Şehri Sivas’ta şiirle hemhal olmanın, gönlümüzü şiirle avutmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan tam bir yıl önce Ahmet Kutsi Tecer Mesleki Eğitim Merkezimiz yine aynı şekilde güzel bir şiir dinletisi düzenlemiş ve bizleri şiire doyurmuş, hatta Mehmet Akif İnan’ın ifadesi ile ruhumuzu dengelemiş, yüreğimizdeki sivrilikleri törpülemişti. Bugün yine güzel bir program tertip ettiler ve inanıyorum ki aynı şekilde bu akşam da dinleyen herkesi şairlerin dilinden; şiir gibi bir yolculuğa çıkaracaklar. Zira bu yavrularımız Âşık Ruhsatîlerin, Âşık Veysellerin, İsmetî’lerin torunları. Bir şiiri onlardan güzel kim okuyabilir?” dedi.

“HİÇBİR ENGEL BİZİ ŞİİR VE SANATTAN UZAK TUTMAMALI”

Ruhi ve bedeni hiçbir engelin insanı şiirden, sanattan uzak tutmaması gerektiğini belirten Altınsoy, bu konuda Âşık Veysel’i örnek göstererek şu ifadeleri kullandı:

“Hayatın koşuşturmacası içerisinde pek çoğumuz yaşamın gayesini unutuyor, güzellikleri fark edemiyor, durup kendimizi dinleyemiyor ve dinlendiremiyoruz. Kimi zaman da şiirden, edebiyattan çeşitli bahanelerin ardına saklanarak uzak kalıyoruz. Oysa ruhi ve bedeni hiçbir engel, hiçbir bahane bizleri şiirden, sanattan uzak tutmamalı. Hele de bu şehirde yaşayan bizler için önümüzde Âşık Veysel gibi bir örnek dururken. Çünkü hepinizin bildiği gibi Veysel, gözleri görmemesine rağmen gönül gözü ile kendisinden sonraki kuşaklara pek çok gerçeği göstermiştir. Bu yavrularımız da Veysel gibi hiçbir engelin kendileri ile şiir ve sanat arasına giremeyeceğini gösterdiler, bundan sonra da gösterecekler. Bu nedenle ben böyle programları önemsiyor, bu tür programları okullarımızdaki eğitimi tamamlayan en önemli unsurlar olarak görüyorum.”

Altınsoy, konuşmasının sonunda Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 81. yıl dönümünde anarak, “Uyan Ey Milleti Merhume” adlı şiirini okudu.

Altınsoy’un konuşmasının ardından öğrenci ve öğretmenlerin hazırlamış olduğu şiir, skeç ve türkülerin yer aldığı etkinlikler gerçekleştirildi.

Programın sonunda öğrenciler, Vali Davut Gül’e üzerinde fotoğraf kabartmasının bulunduğu yakma tablo hediye etti.

21-12-201721-12-2017

21-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-201721-12-2017

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.