SİVAS İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi.

 

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinesinde Yenişehir Anadolu Lisesince Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen programa Sivas Valisi Davut Gül, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan, Belediye Başkanı Sami Aydın, Vali Yardımcıları Mehmet Nebi Kaya ve Zihni Yıldızhan, Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, il protokolünün önde gelen isimleri, milli eğitim müdür yardımcılarımız, şube müdürlerimiz, öğretmen öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Program öncesinde AKM fuayesinde Mehmet Akif Ersoy konulu karakalem resim sergisi açıldı. Serginin açılışını Vali Davut Gül, Belediye Başkanımız Sami Aydın, Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy ve protokol üyeleri yaptı. Vali Gül, açılışın ardından Okul Müdürü Ferhat Gencer’den çalışma hakkında bilgi aldı.

Sergi açılışının ardından 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü programına geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy yaptı. Altınsoy, konuşmasında her milletin tüm insanlığa armağan ettiği milli marşları ve bu milli marşı kaleme alan milli şairleri olduğunu belirterek; “Bizim tarihimize damgasını vuran bu büyük şair ise hiç şüphesiz Mehmet Akif Ersoy´dur.” dedi.

Mehmet Akif Ersoy’un sadece bir şair değil, bir mütefekkir ve gönül insanı olduğunu belirten Altınsoy, şu ifadeleri kullandı:

“Fikirleri ile edebiyat ve kültür hayatımızı zenginleştiren, manevî dünyası ile Türk milletine ve hatta tüm insanlığa örnek olan milli şairimizin hayatını, düşüncelerini ve edebiyatımızdaki yerini canlı tutmak; özellikle genç nesillere tanıtmak bizim yegâne görevimizdir. Akif şiirlerini kaleme alırken gönlüyle, kalbiyle ve mücadelesiyle de destan yazan bir şairdir. O, sadece Milli şair değil, bir mütefekkir, bir gönül insanıdır. Mehmet Akif; son devrin vatan sevdalısı gerçek bir aydın, şiirleriyle, yazılarıyla konuşmalarıyla milli Mücadelenin manevi ateşleyicilerinden iyi bir hatip, sancılı bir dönemin edebiyatında ise parlayan bir yıldızdır. Onun kaleme aldığı her bir şiir de nice hikmetli söyleyişler vardır. Mehmet Akif Ersoy, şiirlerinde özellikle,  geleceğimizin teminatı olan gençlere tavsiyelerde bulunur.  Tarihine ve vatanına sahip çıkan; milli ve manevi değerleri her şeyin üzerinde tutmasını bilen bir nesil,  Akif’in yegâne arzusudur.

15 Temmuz darbe girişiminin etkisini atamadığımız şu günlerde tarihine ve vatanına sahip çıkan; milli ve manevi değerleri her şeyin üzerinde tutmasını bilen bir neslin varlığının kıymetini bir kez daha anladık. Böylesi bir neslin devam etmesi için Akif’in bu nesle yeniden anlatılması gerekmektedir.  Akif’i anlatmanın en kolay yollarından birisi Safahat’ı başucu kitabı yapmak şekliden olacaktır. Safahat’ı okumak ve anlamak günümüz gençliğinin en önemli ödevleri arasında olmalıdır.

Akif’in yazdığı İstiklal Marşımız çok anlamlı bir duyuru yapmakta; zihinleri şaşılıktan kurtuluşa, kalpleri sağlam bir duyuşa ve bedenleri sağlam bir duruşa çağırmaktadır. Bu çağrı hiç kuşku yok ki yüreği vatan aşkı ile çarpan herkesedir.

Akif İstiklal Marşımıza Korkma ile başlamış; “Korkma, yurdumun üstünde tüten en son ocak sönmeden al sancak da sönmeyecektir.” Diyerek milli mücadeledeki azim ve kararlılığa işaret etmiştir.

Akif ömrünü bu ülkeye adadı, o gözü parada pulda olmayan kendi bir cekete muhtaç olduğu halde Milletin Marşı için para alınmaz, diyen gönlü zengin bir şairdi. Belki hayatı maddi imkânsızlıklarla geçti ama bugün ülkemizin dört bir yanında okullarda, hastanelerde, cadde ve sokaklarda, evlatlarımızın isimlerinde ve zihinlerde onun adı her daim yaşatılmaktadır.

Akif deyince söylenecek o kadar çok söz var ama ben Akif’in hayatından unutulmaz ve anlamlı bir anekdotla sözlerimi burada sonlandırmak istiyorum; Milli Şair ‘in hasta olduğu son günlerinde bir grup aydın Akif’in ziyaretine giderler. Mehmet Akif bitkin bir halde yatağında yatarken söz dönüp dolaşıp ve İstiklal Marşına gelmiştir. İçlerinden birisi acaba İstiklal Marşı bir daha yazılsa şeklinde bir söylemde bulunur. Mevzu İstiklal Marşı olunca yatağında bitkin bir halde yatmakta olan Mehmet Akif; birdenbire başını kaldırır ve vakur bir ses tonu ile ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!’ der. Konuşmanın sonunda bizler de bu temenniyi bir kez daha yineliyoruz; Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın!”

Bu vatan için çalışan, çarpışan, bu uğurda her türlü fedakârlığı yapan ecdadımıza Allah’tan Rahmet diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Altınsoy’un konuşmasının ardından, Yenişehir Anadolu Lisesi öğrencileri, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve İstiklal Marşı’nın yazıldığı dönemi anlatan oratoryo sahnelendi. Program oratoryonun ardından sona erdi. Sivas Valisi Davut Gül ve protokol üyeleri programın ardından öğrenci ve öğretmenleri tebrik ederek hatıra fotoğrafı çektirdi. Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Altınsoy, daha sonra öğrenciler tarafından çizilen Vali Davut Gül’ün karakalem portresini Vali Gül’e takdim etti.

12-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-2018

 

Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı No 23 SİVAS / Merkez - Tel 0346 280 58 00 0346 280 59 00 / Belgegeçer 0346 280 59 48

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.